Antykoncepcja wątpliwości

Antykoncepcja wątpliwości

"Wczoraj uprawiałam seks i gdy było już po wszystkim, okazało się, że prezerwatywa jest częściowo zsunięta z członka. Czy jest ryzyko że zajdę w ciążę?"

Lekarz: Trudno wykluczyć ciążę w takiej sytuacji. W przypadku wątpliwości zawsze lepiej przyjąć nawet niepotrzebnie antykoncepcję postkoitalną.


 

"Po niezabezpieczonym stosunki wzięłamtabletkę "po". Wiem że mimo to nadal istnieje ryzyko ciąży. Jak działa ta tabletka? Czy gdyby okazało się że jestem w ciąży, to czy dziecko w konsekwencji nie będzie "uszkodzone"?"

Lekarz: Jeżeli dojdzie do ciąży, to tabletka "po" przyjęta już po zagnieżdżeniu zarodka w śluzówce macicy niczego już nie zmieni. Ciąża nie zostanie usunięta, będzie rozwijać się dalej. Tabletka nie zaszkodzi dziecku. Działanie pigułki "po" jest bardzo podobne do działania tabletek antykoncepcyjnych, z tą różnicą że dawka hormonów jest znacznie większa, a zmiany w organizmie mające niedopuścić do ciąży następują znacznie szybciej. Hamowana jest owulacja, zagęszczany jest śluz szyjkowy aby plemniki nie przeniknęły do macicy, a śluzówka macicy pozostaje cienka, więc nieprzyjazna do zagnieżdżenia zarodka.


 

"Po przyjęciu pigułki "po" źle się czuję, a miesiączkę dostałam aż tydzień wcześniej i trwa ona już 8 dni! Czy to normalne, czy powinnam udać się do lekarza?"

Lekarz:Jeżeli krwawienie przedłuża się powyżej 7 dni i jest obfite, należy skonsultować się z lekarzem. Nudności, zawroty głowy, czy bóle brzucha powinny ustąpić w przeciągu 2 dni. Jeżeli dolegliwości się przedłużają, mogą być związane np. z zakażeniem podczas stosunku.


 

"Na ulotce jest napisane że tabletka ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym. Czy to oznacza że po jej przyjęciu jestem już zabezpieczona do końca cyklu?"

Lekarz: To prawda, że tabletka ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym, jednak tylko do stosowania w sytuacjach nagłych. Zmniejsza ona ryzyko zajścia w ciążę po niezabezpieczonym stosunku, ale nie ma wpływu no kolejne podobne sytuacje. Jeżeli chce Pani bezpiecznie współżyć z partnerem jeszcze w trakcie tego cyklu, powinna Pani stosować antykoncepcję mechaniczną. 


 

"Na co dzień stosuję tabletki antykoncepcyjne, jednak w dniu gdy współżyłam z partnerem zapomniałam przyjąć jednej. Żeby nie zajść w ciążę zastosowałam tabletkę ellaOne. W jaki sposób dalej mam się zabezpieczać? Czy mogę kontynuować moje tabletki hormonalne? "

Lekarz:ZTak, po przyjęciu tabletki ellaOne może Pani natychmiast kontynuować stosowanie swoich pigułek antykoncepcyjnych. Ich działanie może być jednak trochę osłabione, dlatego zaleca sie aby do końca cyklu stosować dodatkowo prezerwatywy.


 

"Po przyjęciu tabletki ellaOne wystąpiło u mnie krwawienie. Niepokoi mnie to że trwa już 9 dni i jest bardzo obfite. Co powinnam w tej sytuacji zrobić? Czy są powody do niepokoju?"

Lekarz: Przeważnie krwawienie trwa krócej i rzadko kiedy jest bardzo obfite. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa na wykonanie badania USG aby wykluczyć ryzyko ciąży pozamacicznej.


 

"Słyszałam, że tabletki „po” nie dają 100% pewności, że nie zajdzie się w ciążę. Jakie jest zatem ryzyko, że pomimo zastosowania antykoncepcji postkoitalnej zajdę w niechcianą ciążę?"

Lekarz: Z badań wynika, że jeżeli przyjmie Pani tabletkę ellaOne w czasie od 48 do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku, częstość ciąży wynosi 2,1%. Ważna jest też owulacja – jeżeli przyjmie Pani tabletkę przed jej wystąpieniem, szanse na powodzenie są bardzo duże.


 

"Słyszałam że jednym z częstszych objawów po przyjęciu tabletki „po” są nudności. Rozumiem więc że nie powinnam się niepokoić jeżeli u mnie wystąpiły wymioty?"

Lekarz:  Faktycznie są to jedne z częściej występujących niepożądanych działań, które w żaden sposób nie są zagrożeniem dla Pani. Jeżeli jednak do wymiotów doszło do 3 godzin po połknięciu tabletki, musi Pani jak najszybciej przyjąć kolejną, gdyż wcześniejsza nie zdążyła się wchłonąć do organizmu i nie będzie zatem działać.


 

"W trakcie współżycia z chłopakiem zsunęła nam się prezerwatywa. Zastosowałam tabletkę ellaOne i ….nic się nie dzieje. Jak długo powinnam czekać na wystąpienie miesiączki, bo powinna ona się rozpocząc już 6 dni temu?"

Lekarz: Po zastosowaniu tabletki ellaOne może dojść do opóźnienia miesiączki – zazwyczaj do 7 dni. Na razie nie ma więc Pani powodów do niepokoju. Jeżeli krwawienie nie wystąpi w ciągu kolejnych 2 dni proszę wykonać test ciążowy aby upewnić się czy jednak nie jest Pani w ciąży.

 


ellaOne 30 mg tabletka (Octan uliprystalu)

Skład: każda tabletka zawiera 30 mg octanu uliprystalu oraz subst. pomoc. m.in. laktoza jednowodna 237 mg 
Postać farmaceutyczna: tabletka 
Wskazania: antykoncepcja w przypadkach nagłych do stosowania w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła
Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą 
Podmiot odpowiedzialnyLaboratoire HRA Pharma, 15 rue Béranger, F-75003 Paryż, Francja

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu

lokalizacja

Gabinety Lekarskie


00-537 Warszawa ul. Krucza 6/14


Rejestracja: tel.kom.: 660 418 999
Rejestracja: tel.: (22) 33 10 299
Fax: (22) 62 71 053


Pon: 8:00-19:00
Wt-pt: 8:00-17:00


Punkt pobrań: pon.-pt.: 8:00-12:00

Galeria


galeria