Wchodzenie w okres dojrzałości

Wchodzenie w okres dojrzałości

Mężczyźni

Od czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej, jądra zaczynają produkować plemniki. Te małe, ruchliwe komórki odpowiedzialne są za przekazanie przyszłemu dziecku genów ojca. W ciele kobiety plemniki muszą pokonać długą drogę: od sklepienia pochwy, poprzez szyjkę macicy, macicę, część jajowodów, aż do najszerszego miejsca jajowodu, tzw. bańki, w której najczęściej dochodzi do zapłodnienia.

W czasie jednego wytrysku nasieniu może ich być nawet do 300 milionów! Wydawałoby się, że taki nadmiar to dowód absurdalnej rozrzutności natury: do zapłodnienia wystarczy tylko przecież tylko jeden plemnik. Ale ten pozorny nadmiar plemników potrzebny jest do rozpuszczenia osłonki w której zamknięta jest komórka jajowa. Można by więc powiedzieć, że plemniki raczej współpracują ze sobą niż konkurują.

Liczba plemników i ich zdolność do zapłodnienia zmienia się w czasie: najwyższa jest w wieku 18 – 30 lat w okresie największej potencjalnej płodności. Nawiasem mówiąc, ta właśnie ciągłość produkcji plemników jest jedną z przyczyn, dla których do tej pory nie pojawiła się na rynku ani jedna męska pigułka antykoncepcyjna. Ale o próbach stworzenia męskiej antykoncepcji napiszemy oddzielnie. Na razie wróćmy do fizjologii – i do kobiet.

Kobiety

Dziewczęta zaczynają miesiączkować w wieku 11 – 12 lat. Pierwsze miesiączki nie są jeszcze dowodem, że organizm dziewczyny przechodzi już prawidłowe cykle fizjologiczne, podczas których dojrzewa komórka jajowa. Zdarza się jednak niestety że dziewczynki mające po 9 lat zostają matkami. Zazwyczaj regularne cykle pojawiają się w wieku 14 – 15 lat.

Zauważmy, że i u kobiet natura postępuje z pozornie nadmierną szczodrością: w trakcie całego dorosłego życia kobiecy organizm morze przygotować do zapłodnienia ok. 400 komórek jajowych. Z nich tylko jedna, dwie czy trzy daje początek ciąży.

Klasyczny cykl fizjologiczny – liczy się go od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed następnym okrese – trwa około 28 dni.

More in this category: Cykl »
lokalizacja

Gabinety Lekarskie


00-537 Warszawa ul. Krucza 6/14


Rejestracja: tel.kom.: 660 418 999
Rejestracja: tel.: (22) 33 10 299
Fax: (22) 62 71 053


Pon: 8:00-19:00
Wt-pt: 8:00-17:00


Punkt pobrań: pon.-pt.: 8:00-12:00

Galeria


galeria