Pigułka i inne leki

Pigułka i inne leki

 

Większość leków wpływa nawet nieznacznie na działanie innych medykamentów.

Tak też jest i z pigułką. Nie znaczy to, by zażywanie jakichś leków zmuszało do rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej można z niej korzystać, tyle, że wybór pomiędzy preparatami jest bardziej ograniczony.

  
Tak właśnie jest w przypadku kobiet stosujących leki przeciwpadaczkowe a także tych, które stosują duże dawki leków nasennych czy uspokajających. Leki takie jak barbiturany, fenytoina, meprobamat czy relanium w dużych dawkach przyspieszają proces rozkładania hormonów w wątrobie. W efekcie antykoncepcyjne działanie może zostać osłabione, mogą się też pojawić plamienia czy krwawienia. Można poradzić sobie z tym stosując preparaty o wyższej zawartości hormonów.
Podobnie działają niektóre leki stosowane krótkookresowo, na przykład niektóre antybiotyki o tak zwanym szerokim spektrum (czyli likwidujące wiele różnych rodzajów bakterii). W takim przypadku w czasie zażywania tych leków warto zastosować dodatkową metodę antykoncepcyjną przez cały czas antybiotykowej kuracji. O to należy spytać lekarza.
Innymi medykamentami o podobnym działaniu są niektóre leki odwadniające.
  
Ale może też wydarzyć się przypadek odwrotny: tak, jak są leki osłabiające działanie hormonów, są też środki, które mogą to działanie wzmocnić.
Należą do nich duże dawki takich popularnych leków jak paracetamol czy witamina C, a także duże dawki niektórych środków stosowanych w leczeniu grzybicy. Jeżeli leki te stosowane są przez dłuższy czas i w bardzo dużych dawkach, mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji wątroby, a także zwiększyć ryzyko zakrzepów żył.
 
 
lokalizacja

Gabinety Lekarskie


00-537 Warszawa ul. Krucza 6/14


Rejestracja: tel.kom.: 660 418 999
Rejestracja: tel.: (22) 33 10 299
Fax: (22) 62 71 053


Pon: 8:00-19:00
Wt-pt: 8:00-17:00


Punkt pobrań: pon.-pt.: 8:00-12:00

Galeria


galeria