Rys historyczny

Rys historyczny

prezerwatywa
Prezerwatywa to jeden z nielicznych środków antykoncepcyjnych, którego nie wymyśliliśmy w ostatnim stuleciu, ale odziedziczyliśmy po bardzo odległych przodkach. Zmieniliśmy oczywiście materiał, udoskonaliliśmy metody produkcji, wprowadziliśmy kontrolę jakości, ale pomysł pozostał ten sam: oddzielić spermę od komórki jajowej.
 
Dzisiejsze prezerwatywy są w ogromnej większości produkowane z lateksu – cienkiego, mocnego sztucznego tworzywa. Tylko około 1 %, a może jeszcze mniej sprzedawanych na świecie kondomów, wytwarza się z naturalnego tworzywa – zwierzęcych jelit. Te prezerwatywy są, co prawda mniej wyczuwalne, ale poza bardzo wysoką ceną mają jeszcze jedną wadę: nie chronią przed chorobami roznoszonymi droga płciową! Poza tym mogą wzbudzać fałszywe poczujcie bezpiecznego seksu przy rzeczywistym braku zabezpieczenia.
 
Kiedy w latach sześćdziesiątych zaczęła się wielka kariera doustnej antykoncepcji, uważano, że prezerwatywy znikną ostatecznie z powszechnego użycia. Tak się jednak nie stało.
Prezerwatywy są nadal popularne z kilku powodów:
  • po pierwsze na razie tylko prezerwatywy są antykoncepcją męską,
  • po drugie nie wymagają wizyt u lekarza, recept i kontaktu z apteką
  • po trzecie są tanie i można kupić je niemal wszędzie,
  • po czwarte wreszcie chronią w znacznym stopniu przed chorobami przenoszonymi drogą płciową – a jest ich znacznie więcej niż tylko kiła, rzeżączka czy AIDS. Drogą stosunków seksualnych można zarazić się też takimi schorzeniami jak żółtaczka, różnego typu opryszczki sromu, kłykciny i inne wirusowe choroby, schorzenia pierwotniakowe, grzybicze i bakteryjne.
 
Prezerwatywy są przeznaczone dla mężczyzn, ale nie znaczy to, by kobietom nie proponowano środków antykoncepcyjnych działających na podobnych zasadach. Takimi dyskretnymi, niekrępującymi i niewidocznymi środkami przeznaczonuymi dla kobiet były różnego typu kapturki dopochwowe i naszyjkowe, stosowane w połączeniu z preparatami plemnikobójczymi. Były dość popularne do lat 70, ale ich skuteczność była niższa niż prezerwatyw i nie chroniły one przed chorobami roznoszonymi drogą płciową. Sposoby te wymagały też dość skomplikowanych zabiegów: prawidłowe założenie kapturka nie było wcale łatwe. Ta wada użytkowania spowodowała, że dość szybko wyszły z użycia. Sposoby te jednak są nadal popularne w niektórych krajach – między innymi w Wielkiej Brytanii.
Mimo tej krótkotrwałej kariery kapturków prezerwatywa zawsze była najpopularniejszym środkiem mechanicznym. I to mimo pewnych jej wad: część mężczyzn uskarża się na zmianę doznań podczas stosunku, trudności z założeniem, czy zgubienie całej intymności współżycia wobec konieczności rozpakowywania, nakładania, zdejmowania itd.
 
 
More in this category: Skuteczność »
lokalizacja

Gabinety Lekarskie


00-537 Warszawa ul. Krucza 6/14


Rejestracja: tel.kom.: 660 418 999
Rejestracja: tel.: (22) 33 10 299
Fax: (22) 62 71 053


Pon: 8:00-19:00
Wt-pt: 8:00-17:00


Punkt pobrań: pon.-pt.: 8:00-12:00

Galeria


galeria