Antykoncepcja hormonalna
Wkładka hormonalna
Od paru lat na rynek trafiają spirale wyposażone w zbiorniczek, z którego przez kilkadziesiąt miesięcy uwalniają się hormony. Taka wkładka jest niestety parokrotnie droższa niż inne spirale. Niestety – bo jest to jeszcze skuteczniejsza i wygodniejsza metoda antykoncepcji. Cena takiej spirali jest w przeliczeniu na cykl mniej więcej porównywalna z nowoczesnymi doustnymi środkami hormonalnymi nowych generacji.
Pozaantykoncepcyjne korzyści pigułki hormonalnej
Pierwsze tabletki antykoncepcyjne zostały stworzone 50 lat temu w celu zabezpieczenia kobiet przed niechcianą ciążą. Nikt wtedy nie sądził że będą za tym szły też i inne korzyści.
Skąd wziąć pigułkę i jaką?
Pigułki można kupić tylko na receptę. Między poszczególnymi rodzajami pigułek są spore różnice w cenie. W efekcie nieliczne pigułki starszych typów są tanie, a nowocześniejsze preparaty stały się dość kosztowne.
Po pigułce – planowanie ciąży
Na zachodzie pigułka trafia na ogół do bardzo jeszcze młodych kobiet. Jeżeli nie pojawiają się u nich żadne przeciwwskazania, mogą stosować ją tak długo, jak chcą. Po paru latach korzystania z antykoncepcji większość kobiet decyduje się na dziecko.
Pigułka i kłopoty
Gdy zdecydowałaś się korzystać z pigułki i nie jesteś na nic chora, nie zażywasz innych leków i nawet nie masz skłonności do zapominania o codziennym łykaniu tabletek, to świetnie! Ale wszystko to nie znaczy jeszcze, że nie pojawią się żadne komplikacje.
Pigułka i inne leki
Większość leków wpływa nawet nieznacznie na działanie innych medykamentów. Tak też jest i z pigułką. Nie znaczy to, by zażywanie jakichś leków zmuszało do rezygnacji z antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej można z niej korzystać, tyle, że wybór pomiędzy preparatami jest bardziej ograniczony.
Zażywać pigułkę inaczej
Jedno opakowanie, tydzień przerwy, kolejne opakowanie – tak z reguły zażywa się pigułki antykoncepcyjne. Jednak w niektórych przypadkach można zrezygnować z tygodnia przerwy i zaczynać nowe opakowanie bezpośrednio po skończeniu poprzedniego.
Jak zacząć używać pigułki?
Kiedy zaczynamy używać doustnej antykoncepcji, albo wracamy do niej po przerwie, pierwszą tabletkę łykamy pierwszego dnia miesiączki. Dzięki temu już od tego momentu jest pełne zabezpieczenie przed ciążą.
Pigułka i nowotwory
Często słyszy się – znów na ogół z ust fanatycznych zwolenników naturalnej antykoncepcji, że pigułka powoduje raka. Prawda jest inna – i, jak to często bywa, jest znacznie bardziej skomplikowana.
Czy pigułka leczy? Czy pigułka szkodzi?
Doustne środki antykoncepcyjne niezwykle skutecznie zapobiegają ciąży, ale jednocześnie działają na cały organizm. Niejako obok swojego podstawowego celu spełniają te preparaty inne dodatkowe role, często wykorzystywane przez lekarzy w leczeniu różnych dolegliwości.
Różne pigułki
W polskich aptekach można dziś kupić około 30 różnych tabletek antykoncepcyjnych. Prawie wszystkie one, podobnie jak pierwsza pigułka, składają się z dwóch hormonów: estrogenu i progestagenu. Są to hormony, które organizm kobiety wytwarza w drugiej połowie miesięcznego cyklu.
Plastry antykoncepcyjne
Plastry antykoncepcyjne EVRA pozwalają na utrzymanie stałego poziomu hormonów w organizmie. Ten rodzaj antykoncepcji odciąża pacjentki od obowiązku codziennego jej stosowania. Plastry EVRA stosuje się co 7 dni przez 3 tygodnie, w 4 – tym tygodniu robiąc siedmiodniową przerwę.
Implanty podskórne
Implanty podskórne to małe wielkości zapałki pręciki, które są wszczepiane pod skórę przez wykwalifikowanego lekarza. Uwalniają one bezpośrednio do krwi jeden lub dwa hormony, które działają identycznie jak pigułki.
Antykoncepcja hormonalna
Pierwszą tabletkę antykoncepcyjną jaką wprowadzono do użycia, był preparat Enovid w USA. Od 1960 roku pigułki hormonalne zawierające estrogeny i progestageny stanowią podstawę antykoncepcji w nowoczesnych i bogatych krajach Świata.