Antykoncepcja
Gdy dojdzie do zapłodnienia
Zapłodniona w bańce jajowodu komórka jajowa zaczyna się dzielić już podczas wędrówki do samej macicy. Jednocześnie wydziela mikroskopijne ilości hormonu pobudzającego ciałko żółte do dalszej pracy.
Cykl miesięczny
Cykl miesięczny u kobiety występuje od momentu uzyskania dojrzałości płciowej (ok. 14 r.ż.) aż do okresu menopauzy (ok. 50 r.ż). W tym okresie co miesiąc organizm kobiety przygotowuje się do ciąży, a gdy do niej nie dojdzie – usuwa z organizmu niezapłodnioną komórkę jajową.
Wchodzenie w okres dojrzałości
MĘŻCZYŹNI Od czasu osiągnięcia dojrzałości płciowej, jądra zaczynają produkować plemniki. Te małe, ruchliwe komórki odpowiedzialne są za przekazanie przyszłemu dziecku genów ojca. W ciele kobiety plemniki muszą pokonać długą drogę: od sklepienia pochwy, poprzez szyjkę macicy, macicę, część jajowodów, aż do najszerszego miejsca jajowodu, tzw. bańki, w której najczęściej dochodzi do zapłodnienia. W czasie jednego wytrysku nasieniu może ich być nawet do 300 milionów! Wydawałoby […]
Literatura na temat antykoncepcji
Wartościowe propozycje książek, dla osób pragnących zwiększyć swoją wiedzę w dziedzinie antykoncepcji.
Wkładka (spirala) i ciąża
Większość polskich lekarzy proponuje pacjentkom zakładanie spirali w czasie krwawienia miesięcznego. Jedną z przyczyn tego przekonania jest to, że kobieta w czasie okresu nie może być w ciąży.
Czym jest spirala?
Spirale, „sprężynki” czyli fachowo mówiąc wkładki wewnątrzmaciczne, już od dość dawna nie mają spiralnego kształtu. Najczęściej swym kształtem przypominają literę T.
Wkładka hormonalna
Od paru lat na rynek trafiają spirale wyposażone w zbiorniczek, z którego przez kilkadziesiąt miesięcy uwalniają się hormony. Taka wkładka jest niestety parokrotnie droższa niż inne spirale. Niestety – bo jest to jeszcze skuteczniejsza i wygodniejsza metoda antykoncepcji. Cena takiej spirali jest w przeliczeniu na cykl mniej więcej porównywalna z nowoczesnymi doustnymi środkami hormonalnymi nowych generacji.
Prezerwatywa i ochrona przed chorobami
Wróćmy jeszcze na chwilę do ochrony, jaką daje nam prezerwatywa przed zakażeniami chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym także wirusem HIV. To właśnie początki epidemii AIDS przywróciły prezerwatywę do łask i utrzymały na liście najchętniej wybieranych środków antykoncepcyjnych.
Prezerwatywa – instrukcja obsługi
Ważne rady aby prezerwatywa dobrze zabezpieczała – gdzie kupować, jak przechowywać i jak stosować prezerwatywy. Zapraszamy do przewodnika po najpopularniejszej metodzie antykoncepcji.
Działanie spirali i dylematy etyczne
Wkładka ma kilka różnych dróg działania. To właśnie dzięki temu złożonemu działaniu jej skuteczność jest tak wysoka.
Kiedy stosować prezerwatywę?
Są zwolennicy prezerwatyw i osoby, które zarzekają się, że nie będą ich stosować. Uważam, że należy korzystać z kondomów za każdym razem, gdy…
Skąd wziąć pigułkę i jaką?
Pigułki można kupić tylko na receptę. Między poszczególnymi rodzajami pigułek są spore różnice w cenie. W efekcie nieliczne pigułki starszych typów są tanie, a nowocześniejsze preparaty stały się dość kosztowne.
Nietypowe metody antykoncepcji
Niecodzienna antykoncepcja polega na takim zastosowaniu hormonów, które uwalnia nas od regularnego łykania pigułek. Pozwala to na ograniczenie „błędów pigułki”, co znacznie podnosi jej skuteczność. Kiedy szukamy metody wygodnej i pewnej powinniśmy sięgnąć po właśnie takie – niecodzienne stosowanie hormonów.
Ellaone – awaryjna antykoncepcja po stosunku – bez recepty
Tabletka ellaOne jest produktem antykoncepcyjnym zmniejszającym ryzyko zajścia w ciąże po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Metoda ta jest stosowana w sytuacjach nagłych i nie można jej traktować jak ciągłej metody antykoncepcyjnej.
Metody antykoncepcji
Antykoncepcja to naturalne prawo kobiety i nieodłączny element życia seksualnego. Dzięki znajomości przebiegu prawidłowego cyklu oraz mechanizmu zapłodnienia możemy tak postępować aby do niego nie dopuścić.
Antykoncepcja dla młodych mam: tabletki antykoncepcyjne
Młode mamy (nawet te, które karmią piersią) mogą przyjmować odpowiednie tabletki antykoncepcyjne. Zupełnie nie muszą obawiać się tego, że zaszkodzą one dziecku, gdyż specjalnie na okres laktacji zostały wyprodukowane tabletki monofazowe, czyli zawierające tylko jeden hormon.
Antykoncepcja dla młodych mam: wkładki wewnątrzmaciczne
Jednymi z najwygodniejszych i najpewniejszych metod antykoncepcyjnych są wkładki wewnątrzmaciczne.
Antykoncepcja dla młodych mam: prezerwatywy
Stosowanie prezerwatyw to także jedna z bezpiecznych metod antykoncepcyjnych dla młodych, karmiących piersią mam.