Plastry antykoncepcyjne
Zalety stosowania plastrów EVRA
- plastry antykoncepcyjne EVRA pozwalają na utrzymanie stałego poziomu hormonów w organizmie.
- ten rodzaj antykoncepcji odciąża pacjentki od obowiązku codziennego jej stosowania. Plastry EVRA stosuje się co 7 dni przez 3 tygodnie, w 4 – tym tygodniu robiąc siedmiodniową przerwę
- w przeciwieństwie do pigułek antykoncepcyjnych, biegunka i wymioty nie mają wpływu na skuteczność działania plastrów.
W jaki sposób przyklejać plaster EVRA
- plaster należy przykleić na suchą, nieowłosioną skórę, wolną od makijażu, kremów i olejków natłuszczających.
- plaster należy docisnąć powierzchnią dłoni i przytrzymać przez okres 10 sekund
- plaster można przykleić na skórze pośladków, brzucha, zewnętrznej górnej części ramienia, lub górnej części pleców – jednak nigdy na piersi.
- należy unikać stosowania plastra w tym samym miejscu co poprzednio
Błędy w stosowaniu i jak je naprawiać
- gdy zapomnimy przykleić kolejny plaster po 7 dniowej przerwie – to należy rozpocząć nowe opakowanie i dodatkowo zabezpieczyć się przez tydzień inną metodą (np. prezerwatywą)
- jeżeli zapomnimy nalepić w terminie kolejny plaster a spóźnienie nie przekroczyło 2 dni to jak najszybciej należy zmienić plaster i nie ma konieczności stosowania innych metod antykoncepcji – margines bezpieczeństwa plastrów jest większy niż przy pigułkach
- jeżeli przerwa była dłuższa niż 2 dni to trzeba zastosować nowy plaster i dodatkowo zabezpieczyć się przez tydzień inną metodą antykoncepcji. Przy takim błędzie można kontynuować następne opakowanie bez 7 dniowej przerwy , jednak dodatkowo zabezpieczyć się antykoncepcyjnie przez tydzień.
Plastry można stosować w sposób ciągły (bez przerwy) przez kolejne 2-3 opakowania.