Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę
Podczas owulacji komórka jajowa uwalniana jest z pęcherzyka w jajniku do jajowodu. Dojrzałe jajeczko trafia do najszerszego odcinka jajowodu – do tzw. bańki. Jest to miejsce w którym jajeczko może być zapłodnione przez 24 godziny, podczas gdy plemniki żyją w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni. Wynika z tego, że czas w którym faktycznie można zajść w ciążę to mniej więcej sześć dni.
Zajście w ciążę jest więc najbardziej prawdopodobne gdy do współżycia dojdzie przed jajeczkowaniem. Gdy dojdzie do owulacji, plemniki będą już czekały na komórkę jajową w jajowodzie. Ciąża jest również możliwa po stosunku odbytym w czasie lub niedługo po owulacji, jednak plemniki mają wówczas maksymalnie 24 godziny na dotarcie i zapłodnienie komórki jajowej.
W zapłodnieniu bierze udział 1 komórka jajowa i 1 plemnik. Nie oznacza to jednak, że jeden plemnik jest wystarczający aby doszło do naturalnego zapłodnienia. Komórka jajowa jest otoczona bowiem osłonką przypominającą cienką błonę. Aby ją przebić i dostać się do jajeczka, niezbędna jest praca zespołowa plemników. Wspólnie rozpuszczają one osłonkę, a pierwszy który dostanie się do komórki jajowej zapładnia ją.